Ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης με διακριτικό τίτλο WRO Hellas είναι ο κύριος φορέας διεξαγωγής διαγωνισμών εκπαιδευτικής ρομποτικής στην Ελλάδα και στην ευρύτερη περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης.

Ο WRO Hellas υιοθετώντας και στηρίζοντας τους 17 στόχους που έχει θεσπίσει ο ΟΗΕ για τη βιώσιμη ανάπτυξη, σχεδιάζει τα θέματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 καθώς και άλλες παράλληλες δράσεις που συμβάλλουν στην επίτευξη των στόχων αυτών.

Με όχημα τους διαγωνισμούς, ήδη 10 χρόνια τώρα, επιδιώκει την εισαγωγή της εκπαιδευτικής ρομποτικής, καθώς και της ευρύτερης μεθοδολογίας STEM (Science – Technology – Engineering-Mathematics), στο επίσημο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας.

Προκειμένου να ενημερωθεί η εκπαιδευτική κοινότητα σχεδιάστηκε και υλοποιείται η εκδήλωση με θέμα “Ανάβουμε τις φρυκτωρίες”!

Σας ενημερώνουμε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα ανάψουμε μια (διαδικτυακή) φρυκτωρία και στις Κυκλάδες.

Σας καλούμε λοιπόν, όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρεστε (Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου) για τη ρομποτική και επιθυμείτε να ενημερωθείτε για τους φετινούς διαγωνισμούς να δηλώσετε τη συμμετοχή σας με κλικ στο σύνδεσμο.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης 14/12/2018 17:00

Συντονισμός εξ αποστάσεως: Άρης Λούβρης

Ομιλητής

Θέμα